Eye Filmmuseum

Underground – American Avant-Garde Film in the 1960s

13 October 2024 until 5 January 2025

Exhibition

This activity has ended.

Eye Filmmuseum zet dit najaar de schijnwerpers op de Amerikaanse avant-gardecinema van de jaren zestig. Met een tentoonstelling en omvangrijk programma worden zowel iconische als minder bekende films getoond en de explosie aan vormexperimenten van de artistieke film in die periode belicht.

Spilfiguren

Te zien zijn werken van spilfiguren in de avant-garde cinema zoals Jonas Mekas en Stan Brakhage, en werk van makers uit de wereld van de beeldende kunst, zoals Shirley Clarke, Bruce Conner, Maya Deren, Yoko Ono en Andy Warhol. Dit alles tegen de achtergrond van een maatschappij in beweging.

Avant-garde

Dansende bruggen, introspectieve dagboekfragmenten en dromerige stopmotions – het zijn voorbeelden van experimenten die een losse verzameling van avant-gardemakers aangingen in de jaren zestig in de Verenigde Staten. Het doel: de ketenen van Hollywood en de dominante filmindustrie afschudden en de cinema als het ware opnieuw uitvinden als visueel medium.

Experimenten

In de tentoonstelling toont Eye de breedte die kenmerkend is voor deze periode van discipline-overschrijdende filmexperimenten: van onafhankelijke, eigenzinnige films voor in de (zelfbeheerde) bioscoop tot expanded experimenten, zoals Andy Warhols acht uur durende Empire (1964) of Stan VanDerBeeks imposante, 11-kanaals installatie Movie Mural (1965-1968), die voor het eerst in Nederland te zien zal zijn.

Films, talks & events

De tentoonstelling gaat verder in de filmzalen van Eye. Hier worden de bekendste en langere 16mm-films van toonaangevende makers uit de underground-scene integraal gedraaid. De programma’s verkennen ook de internationale context en belichten de blijvende impact en invloed van de New American Cinema buiten de Verenigde Staten en slaan een brug naar nu. Tijdens de Amerikaanse verkiezingsnacht (5 november 2024) onderzoeken bijvoorbeeld diverse sprekers hoe de underground-scene in de jaren zestig politieke kwesties aankaartte en hoe die aansluit bij het huidige politieke klimaat.

This activity has ended. You can no longer participate in this.

View all current activities on See and Do

Age

Children aged 5 to 18

Date & time

13 October 2024 until 5 January 2025

December 2025
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Locations

Eye Filmmuseum

IJpromenade 1
1031 KT Amsterdam
Plan route Opens in a new tab Plan route Opens in a new tab

020 - 58 91 400

Open today from 10:00 until 19:00

Opening hours next week
Day Opening hours
Sun - Fri 10:00 - 19:00
Overview of opening hours

Eye Filmmuseum

IJpromenade 1
1031 KT Amsterdam
Plan route Opens in a new tab Plan route Opens in a new tab

020 - 58 91 400

Open today from 10:00 until 19:00

Opening hours next week
Day Opening hours
Sun - Fri 10:00 - 19:00
Overview of opening hours

Discover more