Nationaal Monument Oranjehotel
Vandaag open van 10:00 tot 17:00 uur
Openingstijden, adres & telefoonnummer
Vandaag open van 10:00 tot 17:00 uur
Dag | Openingstijden |
---|---|
wo - do | 10:00 - 17:00 uur |
vr (Goede vrijdag) | - uur |
za | 10:00 - 17:00 uur |
zo (1e Paasdag) | Gesloten |
ma (2e Paasdag) | - uur |
2597 BP Den Haag
Route plannen
Ontdek indrukwekkende verhalen in het Nationaal Monument Oranjehotel in Den Haag. Het Oranjehotel was een Scheveningse gevangenis tijdens de Tweede Wereldoorlog met onder andere verzetsmensen en Joden.
Nazi gevangenis
Ruim 25.000 mensen zaten hier tussen 1940 en 1945 opgesloten voor verhoor en berechting. Een diverse groep, opgepakt voor handelingen die de Duitse bezetter als overtreding zag: verzetsmensen, maar ook Joden, communisten, Jehova's getuigen en zwarthandelaren. Al in de oorlog werd de gevangenis het ‘Oranjehotel’ genoemd. Een ode aan de verzetsstrijders die hier vastzaten.
Bekende en onbekende gevangenen
Onder de gevangenen zaten bekende personen, zoals de 'Soldaat van Oranje' Erik Hazelhoff Roelfzema, Rudolph Cleveringa, Titus Brandsma, George Maduro, Pim Boellaard, Corrie ten Boom, Trix Terwindt, Anton de Kom, Simon Vestdijk, Henri Pieck en Heinz Polzer (Drs. P.). Naast hen talloze anderen. Voor velen van hen was het Oranjehotel het beginpunt van een lange tocht langs Duitse gevangenissen en concentratiekampen. Voor ruim 250 gevangenen was dit het eindpunt. Zij werden op de nabijgelegen Waalsdorpervlakte gefusilleerd.
Indrukwekkende verhalen
Tot 2009 was de cellenbarak in gebruik als gevangenis en daarom niet toegankelijk. Na een jarenlange restauratie en herinrichting werd in september 2019 het Oranjehotel als Herinneringscentrum door koning Willem-Alexander geopend. In het Nationaal Monument Oranjehotel hoor je nu verhalen over angst, hoop, geloof en vaderlandsliefde en ziet u in de tentoonstelling en films onder welke omstandigheden de gevangenen hier moesten leven. We laten zien hoe kwetsbaar vrijheid is en welke keuzes mensen maken op het moment dat rechteloosheid, onderdrukking en vervolging de samenleving in zijn greep hebben.
Toegang
Museumkaart geldig
Nog geen Museumkaart?
Faciliteiten
Meer informatie op de museumsitePronkstukken van het Nationaal Monument Oranjehotel
Bekijk een authentieke cel en het poortje in de gevangenismuur. Je vindt ook een zakhorloge, borduurwerk en vier kruizen.